Vitézy Dávid segít emlékeztetni Orbánt, miért is van az állam, és miért fizetünk adót
"A miniszterelnök mai parlamenti felszólalásával gyakorlatilag azt ismerte be: a magyar állam képtelenné vált a vasútállomások működtetésére és fejlesztésére, ezért adná 99 évre magánkézbe a budapesti pályaudvarokat - bármiféle fejlesztési előírás, garancia vagy ellenérték nélkül.
Két éve még nem így gondolta a miniszterelnök, akkor még saját kézjegyével jegyezte a Nyugati pályaudvar térségének fejlesztéséről szóló kormányhatározatot vagy a pályaudvarok fejlesztését is közberuházásként magában foglaló budapesti agglomerációs vasúti stratégiát.
Szomorú épp a kormányfőtől hallani, hogy két év alatt annyit romlott a magyar állam vasútirányítási és beruházás-megvalósítási képessége Lázár János minisztersége nyomán, vagy épp annyira reménytelennek tartja az uniós pénzek megszerzését, hogy már el sem tudja elképzelni a saját beosztottjáról és a MÁV-ról, hogy képesek egy pályaudvart felújítani.
Orbán Viktor a Parlamentben Kanász-Nagy Máté LMP-s képviselőnek válaszolva, aki a reptér visszavásárlásával állította szembe a pályaudvarok privatizációját, azt válaszolta, hogy „a reptér pénzt hoz, a vasútállomás pénzt visz”, és azok felújítása olyan feladat, amit az állam nem tud megoldani.
Na, de pont ezért van állam, ezért tartjuk fent az adóinkból! Hisz, ami pénzt hoz, azt a piac eltartja, ott nincs nélkülözhetetlen szükség az államra jobb esetben - a reptér kritikus infrastruktúra és speciális eset, ez tény. De a pályaudvarok is azok. És ami pénzt visz, és mégis működtetjük, mert a társadalom számára mégis fontos - a vasút ilyen - akkor az egy közszolgáltatás, ergo épp itt van az államnak keresnivalója.
Azt mondani, hogy ami veszteséges, ami pénzt visz, azt adjuk el, akár ingyen is, csak vigye valaki száz évre, az valójában ugyanaz a neoliberális kormányzati felfogás, ami ellenében ez a kormány kétharmadot kapott 14 éve. Utoljára Margaret Thatcher érvelt azzal, hogy ha a vasút veszteséges, akkor az állam szabaduljon meg tőle - ebből akkora kudarc lett, hogy most államosítják vissza a méregdrága jegyárak és működési zavarok után a brit vasútvonalakat épp. Miért lépünk egy ilyen kudarcos útra 2024-ben Magyarországon? Miért adja fel a magyar állam, hogy megfelelő színvonalon ellássa a közszolgáltatási feladatait és a vasút működtetését?
A reptérrel ellentétben az állam most nem egy profitábilis, de fejlesztésre szoruló vagyonelemet adnak magánkézbe, hanem egy profitábilisan nem működtethető, de az ország működéséhez nélkülözhetetlen közszolgáltatás infrastruktúráját. Amiben persze lesznek zsíros falatok, a pályaudvarok mögött jó telkek, a pályaudvarokon belül néhány jó üzlethelyiség, nyilván a magánbefektetők ezeket fogják kicsemegézni. De ettől a vasút nem lesz jobb, ha az így kiszívott pénzből erre vonatkozó garanciák híján egy profitéhes ingatlanfejlesztő nem fog a vasútra költeni.
Lehet Nyugat-Európára hivatkozni, de ott senki nem fog tudni mutatni olyan példát, ahol a közérdeket ilyen módon háttérbe szorítva, magánérdekeknek engedve, bármiféle garancia nélkül adták magánkézbe egy ország és fővárosa legfontosabb főpályaudvarait. Ez tényleg nem más, mint a rendszerváltás utáni évtized legrosszabb gyakorlatait idéző ingatlanpanama, rablóprivatizáció."
Orbán felszólalása, amire Vitézy reagált: